2018. június 30., szombat

ICO marketing


Az ICO marketing = marketing (de...)


Alapigazságként ez kijelenthető. Nem született új tudományág. Már csak azért sem, mert mint tudjuk, a marketing inkább művészet, mint tudomány. Egy ICO során egy brandet kell nagyon gyorsan bevezetni egy speciális piacra: fel kell építened a projektet annyira, hogy a - jellemzően nem professzionális - befektetőknek vonzó legyen annyira, hogy néhány (töredék) ETH-t, vagy egyéb kriptóegységet (esetleg USD vagy EUR) belefektessenek spekulációs céllal.

Vagyis értékesítünk. Nincs új a nap alatt. Emiatt is hívják token crowd sale-nek. Az értékesítésnek egy speciális módszertana ez, hiszen a terméket, szolgáltatást elméletileg előre eladjuk, és az így soha nem látott korai fázisban, még a termék létrejötte, legyártása előtt beszedjük a pénzt, amiből gyakorlatilag megvalósítjuk a tervet, és létrejön a termék.

Ugyanakkor ez egy teljesen új, és igen sajátságos piac, aminek megvan a saját módszertana, és a kommunikációs és értékesítési csatornákon durva hangsúly-eltolódást láthatunk. Bár minden mainstream kommunikációs felület megléte többnyire kötelező, maga a promóció sajátos felületeken zajlik, ahogy a kommunikáció a közösséggel is az újabb social site-okon zajlik, mint a #Slack vagy a #Telegram.

A potenciális ICO befektetők jellemzően kriptomagazinokban, ICO minősítő portálokon tájékozódnak, ICO elemző KOL (key opinion leadereket) követnek. Véleményvezérek, konferenciák, online marketing felületek és állandó kapcsolattartás, közösségépítés.

A marketing folyamat tehát nem teljesen új, de nyilván megvannak az egyediségek. Ennek is köszönhető, hogy 2017. év végére szinte a semmiből telt meg a Linkedin ICO szakértőkkel, ICO marketingesekkel, és ICO Adviserekkel, jellemzően főleg Indiából

Izgalmas lesz megfigyelni, hogy a hirdetési tiltások várható megszüntetése után milyen irányban történik mozgás, hiszen jelenleg e kriptó-tematikus weboldalak a legnagyobb nyertesei ennek a tiltásnak, a scam-ek pedig gyakorlatilag továbbra is virágzanak. Az kis kockázattal jelenthető ki, hogy az ICO-k piacán a várva várt nagy megtisztulás nem következett be. Az biztos, hogy a mostanra állandósult gyors változás egyelőre marad, de nagy átrendeződés várható.



>> Blockchain stratégia 5 <<
#blockchainstrategia

______________________________________________________________

Korábbi, releváns bejegyzések:

  • Blockchain stratégia 4 - KKV finanszírozás tokenkibocsátással 2
  • Blockchain stratégia 3 - KKV finanszírozás tokenkibocsátással
  • Blockchain stratégia 2 - ICO felülnézetből
  • Blockchain stratégia 1 - Blockchaineum, egy új üzlet építése
  • Innovációs stratégia 1 - Új területeken - business as usual
  • Marketing stratégiáról...

2018. június 1., péntek

A hitetlenkedés, mint brand

Világunk gyorsan változik


Ezzel a mai közhelyünk is megvolt. Ettől még (vagy pont ezért) igaz az állítás. Ez, a mindennapjainkra olyan módon van hatással, hogy készség szinten kell új dolgokat megtanulnunk.
Nulláról, és gyorsan. Olykor egy hagyományos alaptudomány valamely új ágában kell elmélyülnünk, máskor pedig kevésbé megalapozott, de nagyon nagy hatású újabb irányzatokat kell megismerni, legalább olyan szinten, hogy a fogalomrendszert nagy biztonsággal tudjuk használni.

Új szakmák születnek


Tapasztaltuk feltűnésüket, láttuk, hallottuk az erről szóló mémeket, mégis nagy valószínűséggel többször vettünk már igénybe ilyen szolgáltatást. Az online marketing tanácsadó és a social media manager mára elfogadott szakmák lettek, sőt, sokáig talán a legkeresettebb specializációk között voltak. Mostanra sokunk már lenyelte a startupperséget, mint pozíciót, státuszt, életérzést, vagy ki tudja, hogy mit.

Mégis, egyesektől azt tapasztaljuk - és biztosan van ilyen a te ismerőseid között is - aki dacosan nem hisz egy-egy technológiában, kvázi-ellendrukkerkét viselkedve, minden alkalmat megragad, hogy kifejezze szkepszisét, minden releváns Facebook poszt alatt hangot ad kételyének, és egy-egy újítás nyilvánvaló (mindenki fejében ott lévő) gyengeségeire kérdez rá, jellemzően ugyanazzal az érvrendszerrel megtámogatva.

Ez sokszor egyenesen következik abból, hogy valaki az elvi jó pozíciója ellenére lemaradt egy trendről, vagyis van benne némi irigység. Amellett, hogy ezt rendkívül émelyítő figyelni - nem beszélve arról, hogy ezek kritikáknak kitéve lenni milyen -, el kell ismerni, hogy ez nem értelmetlen stratégia. Sőt, nagyon is logikus lépés - ezért is írtam le, hogy stratégia -, hiszen egy új technológia esetében mindig nagyobb a bukás, mint a siker esélye, és... az árral szembe úszni nagyon is feltűnő. Ez pedig megadja azt a nem is jelentéktelen figyelmet, ami manapság elég egy szakértői statushoz. Szkeptikus szakértő. Ha pedig a nevét, arcát megismerik valakinek, az fél siker.

Ha netán a technológia mégis hangos siker lesz, akkor sincs gond, együtt örülünk. A pesszimistáktól már megtanultuk, hogy "ne legyen igazam". A pesszimizmust senki nem kéri majd utólag számon, ellenben, ha egy optimista téved, rá mindig haragszunk. Ahogy telik az idő, szaporodnak a megszólalások, szofisztikálódik és alakul is a vélemény. Ha pedig a technológia/termék elbukik, akkor utálja ezt mondani, de ő szólt.

Ha ilyen profillal találkozunk, ne vegyük személyesnek, csak biztonsági játékról, netán sértődöttségről van szó. Ne bocsátkozzunk nyilvános vitába. Nem az értelmes, nyilvános vitáktól tanácsolok el senkit, pusztán személyes brandépítés szempontból végeztem egy költség-haszon elemzést, általánosságban. Több a kockázat benne, mint az elérhető nyereség. Márpedig aki a posztban részletezett mintát követi, tulajdonképpen personal branding jellegű piaci bevezetést végez (magán, ugye), egy nagyon speciális stratégiát követve.

>> Innovációs stratégia 5 <<
#innovaciosstrategia

_______________________________________________________

Korábbi, releváns bejegyzéseim: