2018. április 18., szerda

KKV finanszírozás tokenkibocsátással

Initial Coin Offering


Napjaink egyik nagy buzzwordje, hiszen az ICO mindenre jó. Egyesek mindenre ebben látják a megoldást, mások a kor egyik legnagyobb veszélyforrását látják benne, mivel rengeteg scam (csalás) fordul elő, a megvalósulási arány elhanyagolható, rengeteg projekt nagyon korai fázisban elbukik, és nincs rá kidolgozott szabályozás, sem minősítő rendszer. Gyakorlatilag egy szép weboldal, és egy ún white paper jelenti azt a kvázi-minimum szintet, amivel egy ICO el tud indulni. (Persze, ez sem ilyen egyszerű, ha jobban megnézzük, de ez most kevésbé érdekes.)

Miért olyan népszerű mégis? Nos, mert egy nagyon komoly, és igen valós problémára jelent alulról szerveződő megoldást: egy olyan olcsó, rugalmas, és gyors tőkebevonási lehetőséget jelent, ami jelentős összeg bevonását teszi lehetővé, akár már ötlet fázisban. Ez benne az újítás. És egyben ez jelenti a kockázatot is, hiszen pre-seed, vagy nagyon early stage fázisban juttatja a talán még ki sem próbált, nem hogy össze nem csiszolódott csapatot egy komoly cash pozícióhoz. Mindez, párosítva a szabályozás hiányával egy komoly pusht jelent arra, hogy inkább ne csináljanak semmit. Abban van a legkevesebb kockázat, ugyanis. Ez hamarosan változni fog, ebben többnyire mindenki egyetért, mivel valamilyen szabályozás ide kell.

Várható szabályok, és a motiváció


Ha már szabályozás, fontos kijelenteni, hogy az ICOk ellehetetlenítésére kicsi az esély, hiszen vitathatatlan, hogy szükség van rá. A KKV finanszírozás megoldása jelenti az egyik legnagyobb kihívást Európában innovációs menedzsment szempontból már régóta. Ez most megoldódni látszik. Ennek kiiktatása felülről túl kockázatos lenne, és nem is racionális. Aki az Über-t hozza fel ellenpéldaként, az félreérti a helyzetet. Az Über nem a taxisok lobby ereje miatt lett betiltva, hanem mert nem volt rá szükség. Ha a túristák félóráig az útmentén várakoznának, nem lett volna olyan politikus, aki bevállalja a tiltást.

Ha tehát várhatóan maradnak az ICO-k, érdemes megvizsgálni, mint egy új eszközt a piaci bevezetés eszköztárában, és mint finanszírozási lehetőség. A fenti állításim mindegyike megkérdőjelezhető, hiszen olcsónak és gyorsnak is csak relatíve tekinthetjük. Azonban, ha valaki fordult már kockázati befektetőhöz, netán dolgozott is ilyen befektetéssel, valószínűleg tapasztalta az óriási adminisztrációs igényt, ami lelassítja a működést, és sokszor az az érzésünk, hogy a semmit adminisztráljuk. Nem állítom, hogy ennek nincs haszna, sőt a struktúrába kényszerítés sok esetben kritikus fontosságú egy startup esetében, de többnyire joggal érezzük, hogy inkább nehezít az életünkön. Az viszont objektíven kijelenthető, hogy a döntési mechanizmus nem eléggé rugalmas ahhoz, hogy az innovációt katalizálja makró szinten, és sokszor esetlegesnek érezzük a befektetési döntést (pláne, ha nemleges), és emiatt sokszor tűnnek inkább kockázati tőkésnek.

Így esett, hogy az első iparág, ahol a blockchain a disruptive voltát igazolta, a kockázati befektetés, hiszen már több blockchain projektet finanszíroznak globálisan ICO által, mint VC által. Ez a trend pedig itthon is érezhető, sőt... Egyre inkább igazolja magát az ICO a crowdfunding evolúciós lépéseként, amint érezhető a nyomás, hogy ne kizárólag blockchain alkalmazások vonhassanak be ilyen módon tőkét.

Én is tapasztalom, hogy egyre többen keresnek ezzel kapcsolatban, akár a tradicionális pénzügyi világból is.

To be continued...

>> Blockchain stratégia 3 <<
#blockchainstrategia
_____________________________________________________________

Kapcsolódó bejegyzések:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése